Този, който излъчва множество музикални произведения в нарушение на Закона заавторското право и сродните му права, извършва едно нарушение.
Разпоредбата на чл. чл. 97, ал. 1, т. 5 от ЗАПСП сочи, че който в нарушение на този закон използва „чрез публично изпълнение на запис произведения, записани изпълнения, звукозаписи, записи на филми или други аудио-визуални произведения, радиопрограми или телевизионни програми“, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв. или с имуществена санкция от 2000 до 20 000 лв.
Типичен пример за нарушението е, когато заведения пускат записи на песни, без да са уредили правата за това.
Основен аргумент в Тълкувателното постановление е, че чл. 97, ал. 1, т. 5 защитава „обществените отношения, предмет на уреждане от закона, срещу действия по неправомерно използване на записани музикални произведения, в нарушение на законовия режим за тяхното публично изпълнение“, а не дава защита на използването чрез публично изпълнение на запис на конкретно музикално произведение без съгласието на автора или носителя на сродното на авторското право като техни имуществени права.
Върховните съдии сочат, че „публично изпълнение“ е налице, когато музикалното произведение се представя пред публика на живо или на запис и изпълнението се извършва по начин, даващ възможност произведението да бъде възприето от неограничен брой лица.
„Съобразяването на тази регламентация на използване на защитени интелектуални права при анализа на фактическия състав на разпоредбата на чл. 97, ал. 1, т. 5 от ЗАПСП води до извода, че когато едно лице използва чрез публично изпълнение на запис две или повече музикални произведения, които са защитени обекти от ЗАПСП, без да е получило съгласие от носителите на права по въведения в закона ред и/или в нарушение на нормативните изискванията на ЗАПСП, относими към тази форма на използване (под формата на публично изпълнение на запис), извършва едно, а не няколко отделни административни нарушения. Това е така, защото предмет на нарушение, подлежащо на санкциониране съгласно цитирания текст от закона, е
неразрешеното (в нарушение на ЗАПСП) действие по използване на защитени от закона записи на авторски музикални произведения, които се изпълняват публично и могат да бъдат самостоятелен обект и на сродни на авторското права, а не самото публично изпълнение на конкретна музикална творба или творби без надлежно разрешение от оправомощените за това лица“, заявяват ВКС и ВАС.
И заключват, че при тази регламентация на формата на изпълнителното деяние, чл. 18 от Закона за административните нарушения и наказания (в който е въведен принципът, че когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях) не намира приложение.
В тълкувателното постановление се напомня, че защитата за неправомерно използване на обекти на авторското или сродните му права без съгласието на техния автор или носител е наказателноправна – чл. 172а, ал. 1 от Наказателния кодекс.