Трудово право

Единно разрешение за пребиваване и работа и Синя карта на ЕС

Какви са възможностите за граждани на трети държави да полагат труд в държави – членки
на Европейския съюз?

Свободното движение на хора, включително от гледна точка на тяхната трудова заетост е основен принцип, приложим за всички граждани на Европейския съюз. От друга страна, по отношение на гражданите на трети държави са приложими редица процедури преди да им бъде предоставена възможност да полагат труд в рамките на Европейското икономическо пространство.

1. Единно разрешение за пребиваване и работа

Единното разрешение за пребиваване и работа представлява единна процедура за кандидатстване на граждани на трети държави за осъществяване на трудова дейност на територията на държава – членка на ЕС.

Разрешението по се издава за срок от три години, а когато срокът на трудовия договор е по- кратък от три години, разрешението се издава за срока на продължителността на договора.

Необходими документи за получаване на ЕРПР

  • Виза вид D за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до 6 месеца или друго законно основание за пребиваване в страната. Както за първоначално заявяване, така и за последващо кандидатстване за ЕРПР не се изисква чужденецът да се намира извън страната.
  • Заявление до Дирекция „Миграция“ или неин отдел при областните дирекции на МВР в цялата страна, от имено на работодателя или на молителя, в случай че последния притежава разрешение за продължително пребиваване. Към заявлението се прилагат:

– копие на паспорт или друг документ за самоличност на чужденеца;
– свидетелство за съдимост на чужденеца;
– копие от полица за сключена задължителна медицинска застраховка, валидна на територията на Република България за целия срок на пребиваване;
– доказателства за осигурено жилище (например договор за наем);
– заверено копие на сключен трудов договор с код по НКПД и длъжностна характеристика;
– документи за образование, професионална квалификация и трудов стаж на чужденеца;
– справка-декларация за наетите по трудово правоотношение чужденци;
– справка-декларация за средносписъчната численост на наетите по трудово правоотношение български граждани и чужденци с приравнени на техните права – през предходните 12 месеца (по месеци);
– декларация за спазени условия на труд и заплащане и/или че са изпълнени условията за упражняване на професия, включена в Списъка на регулираните професии;
– обосновка на искането.

Как протича процедурата?

  • Заявлението за получаване на Единно разрешение за пребиваване и работа се подава до Дирекция “Миграция”, която проверява постъпилите документи;
  • Следваща стъпка е изпращането на заявлението в 14-дневен срок от получаването му за становище до Агенцията и Държавна агенция „Национална сигурност“. Становищата на компетентните органи се представят в 15-дневен срок след служебна проверка на информация относно търговската регистрация на работодателя, категорията предприятие на работодателя (микро, малко, средно, голямо); наличието на публични задължения на работодателя и влезли в сила наказателни постановления за нарушения във връзка с трудова заетост на чужденци;
  • Уведомление до работодателя в тридневен срок за наличието на основания за предоставяне на достъп до пазара на труда на чужденеца;
  • От този момент започва да тече 20 – дневен срок за заявяване на виза вид “D”;
  • Лично явяване на чужденеце в 14 дневен срок от влизане на територията на България в дирекция „Миграция“ или неин отдел за представяне на паспорт и медицинска застраховка.
  • Уведомление до компетентната териториална дирекция на ИА „Главна инспекция по труда” в 7-дневен срок от постъпване на чужденеца на работа.

Срокът на процедурата е приблизително 2 месеца, като в изключителни случаи, представляващи фактическа и/или правна сложност, срокът може да бъде удължен с още два месеца.

2. Синя карта на ЕС

Синята карта на ЕС представлява специфично разрешение за работа (и свързаното с това продължително пребиваване) за граждани на трети държави, което имат диплома за придобито висше образование, т.е. кандидатстват за т.нар. „висококвалифицирана заетост“.

За разлика от ЕРПР Синята карта на ЕС дава възможност за пребиваване и в друга държава – членка, различна от държавата, издала Синята карта, възможност за търсене на друга работа при друг работодател и възможност за получаване на статут на дългосрочно пребиваващ.

Необходими документи за получаване на Синя карта на ЕС

Комплектът документи за получаване на Синя карта на ЕС е сходен с този, който се подготвя при заявяване на Единно разрешение за пребиваване и работа, но са налице и някои допълнителни специфики, както следва:

  • Документите, удостоверяващи образование и квалификация, следва да бъдат издадени от призната образователна институция в съответната държава по произход или местонахождение на чужденеца, след най-малко 3 – годишно обучение;
  • Представения трудов договор с чужденеца следва да предвижа срок на трудова заетост не по-малко от 12 месеца и трудово възнаграждение минимум 1,5 пъти по-високо от средната работна заплата в страната;
  • Не се изискват справки-декларации за наетите по трудово правоотношение чужденци, български граждани и граждани с приравнени на техните права;

Процедура

Процедурата за Синя карта на ЕС е подобна на тази за издаване на Единно разрешение за пребиваване и работа, но са налице и някои специфики свързани с по-кратки срокове относно издаването на разрешението и относно лично явяване пред Дирекция „Миграция“ след пристигане на територията на страната, но в общия случай цялостното й времетраене съвпада с това на ЕРПР.

Настоящата статия не представлява правен съвет и цели единствено да запознае читателите с техните права по темата. За повече информация и съдействие или нужда от консултация, можете да се свържете с нас на тел. +359890445447 или чрез някой от другите канали за връзка с Адвокатско дружество „Дилова и Партньори“.

Нашият Екип ще Ви съдейства в процеса по издаване на Единно разрешение за пребиваване и работа и/или Синя карта на ЕС, както и по други въпроси, свързани с трудова заетост на чужденци в Република България.