ПИС

Изкуствения интелект

Закон за изкуствения интелект – историческа стъпка в правната уредба на новите технологии

В продължение на политиките на Европейския съюз за осигуряване на ефективна и иновативна правка рамка на развитието и използването на изкуствения интелект, на 13 март 2024 г. Европейския параламент прие Закон за изкуствения интелект (AI Act).

Законът има пряко приложение за всички държави членки, и се очаква да започне да се прилага напълно до 24 месеца след публикуването в официалния вестник на Съюза.

Регламентацията цели превенция на навлизането в личното пространство, ограничаването на човешките права и дискриминацията, свързани с AI.

Какво въвежда Закона за изкуствения интелект (AI Act)?

  • Законът за изкуствения интелект (AI Act) въвежда подробна уредба на задълженията при развитие, имплементиране и използване на изкуствения интелект на база категоризиране на потенциалните рискове и ниво на въздействие.

Какви конкретно са тези задължения ?

  • Законът за изкуствения интелект (AI Act) задължава разработчиците, производителите и ползвателите на високорискови ИИ системи да предвидят оценяване и намаляване на рисковете, поддържане на регистрационни файлове за употреба, осигуряване на прозрачни и точни правила и гаранции за използване на човешки надзор.
  •  В този смисъл всеки гражданин ще имат право да подава жалби относно системи с изкуствен интелект и да получават обяснения относно решения, базирани на високорискови системи с изкуствен интелект, които засягат неговите права.
  • Като високорискови се примат системи, които биха могли да имат негативно въздействие върху здравето, безопасността, основните права, околната среда, демокрацията и върховенството на закона.
  • По отношение на т.нар. системи с изкуствен интелект с общо предназначение (GPAI) и моделите на GPAI, на които се базират се въвеждат изисквания за прозрачност, включително спазване на законодателството в сферата на авторското право в ЕС и публикуване на подробни резюмета на съдържанието, използвано за обучение на ИИ. Поставят се и допълнителни изисквания към по-мощните модели на GPAI, като извършване на оценки на моделите им, за оценка и смекчаване на системни рискове и за докладване на инциденти. Задължително следва изкуствените или манипулирани изображения, аудио или видео съдържание („deepfakes“) да бъдат определени като такива по ясен начин.

В крак с бизнеса

  • Ведно с осигуряването на правната и фактическа сигурност на гражданите, Законът за изкуствения интелект (AI Act) залага и редица възможности за иновации в развитието на ИИ системите. Така Европейският парламент е предвидил създaване на регулаторни лаборатории („sandboxes”) на национално равнище, които да бъдат достъпни малките и средни предприятия и стартъпите и където да се разработва и обучава иновативен ИИ преди пускането му на пазара.

Кои сфери остават табу за изкуствен интелект?

  • Законът за изкуствения интелект забранява използването на изкуствен интелект в редица сфери, с високо ниво на риск от застрашаване правата на гражданите като:
    – системи за биометрична категоризация, базирани на чувствителни характеристики и нецеленасочено изтриване на изображения на лица от интернет или записи от камери за видеонаблюдение, за да се създадат бази данни за разпознаване на лица;
    – системи за разпознаване на емоции на работното място и в училищата;
    – системи за социалното оценяване;
    – системи, наричани „предсказуема полиция“ – когато се основават единствено на профилиране на човек или оценка на неговите характеристики;
    – системи с ИИ, чрез който се манипулира човешкото поведение или се използва уязвимостта на хората.

Изключения се допускат единствено по отношение на изчерпателно изброени в Закона хипотези, засягащи приложението на изкуствения интелект от компетентни органи, с предварително съдебно разрешение и само във връзка с изключителни случаи, напр. опасност от терористична атака.

Настоящата статия не представлява правен съвет и цели единствено да запознае читателите с техните права по темата. За повече информация и съдействие или нужда от консултация, можете да се свържете с нас на тел. +359890445447 или чрез някой от другите канали за връзка с Адвокатско дружество „Дилова и Партньори“.