Новоприетия Регламент (ЕС) 2023/956 на Европейския парламент и на Съвета от 10.05.2023 г. за създаване на механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите (“Регламентът”), публикуван на 16 май 2023 г. в Официалния вестник на ЕС, е съществена стъпка илюстрираща високите амбиции на Европа за постигане на реални климатични промени.
- Какво представлява Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM)?
Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (МКВЕГ), известен като Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), цели ограничаване на генерирането на допълнителни емисии извън границите на ЕС в случаите на преместване на европейските производства, акумулиращи високи нива на въглеродни емисии към страни с по-малко рестриктивни политики за борба с промяна в климата.
Европейският съюз продължава реализирането на законодателния пакет „Fit for 55“, част от мащабната политическа стратегия – Европейската зелена сделка.
За постигане на горните цели ЕС организира имплементиране на финансови и административни задължения за вноса на стоки от трети държави, чиито производство оставя значителен въглероден отпечатък върху околната среда, като цимент, желязо, стомана, алуминий, торове, електрическа енергия и водород.
- Как ще се осъществи прехода към новата уредба?
Адаптирането на индустриите в и извън ЕС към новите регулации засягащи вноса на горепосочените стоки ще се осъществи през т.нар. „преходен период“ (от 1 октомври 2023 г. до 31 декември 2025 г.).
Така вносители на стоките, попадащи в обхвата на МКВЕГ, или техни косвени митнически представители, ще имат задължение след края на всяко тримесечие да подават доклад с информация относно внесените високовъглеродни стоки до създадения от Европейската комисия Преходния регистър на МКВЕГ, но ще бъдат освободени от отговорност за заплащане на съответни финансови корекции за тях. От своя страна, митническите власти ще уведомяват вносителите относно необходимостта от докладване при вноса на съответните стоки през териториалните митнически граници на ЕС, най-късно към момента на допускане на стоките за свободно обращение в съответната държава, в която се извършва вноса.
По време на Преходния период вносителите на стоките, попадащи в обхвата на МКВЕГ, няма необходимост да получават изрично разрешение, да бъдат регистрирани и/или упълномощени, за да могат да внасят съответните стоки, т.е. всяко лице има възможност свободно да осъществява внос на стоки под режима на Механизма.
- Задължения след изтичане на преходния период
От 1 януари 2026 г. вносът на високовъглеродните стоки на митническата територия на ЕС ще се осъществява единствено от одобрените декларатори по смисъла на Регламента. В тази връзка, за получаване статус на одобрен декларатор е необходимо подаване на предварително заявление до компетентния орган в съответната държава членка, в която вносителят е установен. В случай обаче че вносителят не е установен в държава членка, заявлението за одобрение може да бъде подадено от неговия косвен митнически представител.
Одобрените декларатори, последните ще имат задължението да подават годишна декларация по МКВЕГ до 31 май за предходната календарна година с данни относно съпътстващите емисии на внесените през митническата територия на ЕС стоки, като първите декларации следва да бъдат подадени до 31 май 2027 г. за 2026 г. В съответствие с декларираната информация, одобрените декларатори са задължени да осигурят такъв брой сертификати за корекция на въглеродните емисии по границите в края на всяко тримесечие, който да съответства на поне 80% от декларираните съпътстващи емисии.
Въвежда се и Централизирана платформа на одобрените декларатори, където през цялата календарна година ще се търгува сертификатите по МКВЕГ, а
цената на сертификатите ще бъде обвързана със средната седмична тръжна цена на квотите по Схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ на ЕС).