Какви удръжки са допустими от минимална работна заплата на работник или
служител
Работя на трудов договор за минимална работна заплата, но съм длъжник по просрочен банков кредит. Каква сума може да се удържа от трудовото ми възнагражение?
- Трудовият доход служи за задоволяване на битовите и социални потребности на всяко лице и неговото семейство. Поради това законът определя минимална сума, с която длъжникът следва да разполага и върху която не могат да се правят удръжки т.нар. несеквестируем доход.
- Разполагаемата (секвестируема) част от дохода на всяко лице зависи от размера на заплатата и броя на децата, които длъжникът издържа.
Минималната работна заплата служи като единица мярка за определяне на секвестируемата част от дохода на едно лице по смисъла на Гражданския процесуален кодекс (ГПК). В него е предвидено, че ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата, може да се удържа само:
- ако лицето получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата – една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
- ако лицето получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на
минималната работна заплата – една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа; - ако лицето получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата – горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа.
- В допълнение, съгласно практика на Върховния касационен съд „несеквестируемият минимум“ е определен абсолютно – в размер на
минималната работна заплата, и това се отнася както за всяко възнаграждение за труд, така и за пенсията. Следователно работниците и служителите, получаващи трудово възнаграждение до този размер, нямат секвестируема част от заплатата.
Минимална месечна брутна работна заплата към настоящия момент (2024 г.) е 780 лв.
Настоящата статия не представлява правен съвет и цели единствено да запознае читателите с техните права по темата. За повече информация и съдействие или нужда от консултация, можете да се свържете с нас на тел. +359890445447 или чрез някой от другите канали за връзка с Адвокатско дружество „Дилова и Партньори“.
Нашите адвокати ще Ви съдействат за защита на Вашите права и интереси срещу незаконни действия на банки, финансови институции и ЧСИ.